Читати також:

Основні характеристики газобетону

Грудень 22, 2020

Газобетон успішно застосовується в будівництві практично всіх частин будівель будь-якого призначення - виробничих, житлових, громадських. З його застосуванням створюються несучі конструкції, перегородки, теплоізоляційні покриття, армовані плити перекриттів та ін. Найбільш важливі характеристики газобетонних блоків - відмінні теплоізоляційні характеристики, економічність, практичність у використанні. Це довговічний матеріал, зроблені з нього конструкції відрізняються міцністю і високими пожежобезпечними властивостями. Ці якості зробили газоблоки конкурентоспроможним матеріалом, найбільш оптимальним в будівництві самих різних споруд.

Газоблоки – основные особенности


В Україні є декілька провідних підприємств, що займаються виробництвом автоклавного газобетону: Аерок, ХСМ, Стоунлайт і ін., Продукція яких відрізняється високою якістю і стабільністю основних характеристик, які завжди відповідають заявленим параметрам. Для отримання газобетону використовуються, в основному, німецькі лінії, що гарантує доведення цього матеріалу до ідеальних показників за основними параметрами.

Газобетон - представник групи матеріалів, об'єднаних терміном «ніздрюватий бетон», в яку входять також пінобетон і газосилікат. Загальна властивість у цих будматеріалів - наповненість порами, осередками, розподіленими по всьому об'єму рівномірно, що знижує щільність бетону. Міцність його структури забезпечують пори між стінками. За рахунок цього щільність газобетону істотно нижче, ніж звичайного цементного розчину, в який додається пісок і вода. В осередках автоклавного бетону з щільністю від 300 до 800 кг / м3 повітря за обсягом займає до 70-90%.

Автоклавний газобетон


Газобетон виготовляється під впливом насиченої пари і високого тиску - 10-14 Атм. В таких умовах кварцовий пісок втрачає свою інертність, вступає в реакцію з вапном і оксидами алюмінію. В результаті утворюються міцні мінерали. Автоклавний газобетон - синтезований штучним способом камінь. Лінія - застиглий розчин, що складається з цементу і піску, затвердіння якого відбувається в природних умовах.

Основні характеристики газобетону

Кожне підприємство випускає газоблоки, характеристики яких відрізняються. Тому вибираючи блоки, потрібно орієнтуватися на найбільш важливі показники: щільність і міцність, а також інші параметри, що забезпечують будівництво якісних, довговічних і теплих будинків.

Прямого зв'язку між міцністю і щільністю немає. Тому при купівлі блоків з більш високою щільністю не варто розраховувати, що вони будуть міцніше. Під час вибору потрібно враховувати обидва параметри. Щільність визначає теплопровідність, міцність забезпечує матеріал несучою здатністю.

Газобетон – характеристики теплоізоляції 

Використання автоклавних газоблоків дозволяє економити гроші і тепло, що пояснюється відмінними термоізоляційними властивостями цього матеріалу. Не має потреби створювати додаткові ізолюючі покриття: газобетон забезпечить необхідний коефіцієнт теплопровідності.

Фасадні стіни, товщина яких становить 30 см, що не ізольовані спеціальними матеріалами, матимуть коефіцієнт теплопередачі 0.34 Вт / м2 х К. Такі зовнішні конструкції мають термічний опір, що перевищує в 3 рази цей же параметр у глиняної цегли, в 8 разів - у важкого бетону.

Газобетонні блоки, характеристики термоізоляції яких дійсно вище, ніж у цегли, не тільки добре утримують в будинку тепло, а й акумулюють його. Тому вночі приміщення повільніше остигають, в ранкові години знову швидко прогріваються. У той же час газобетон ефективно захищає від тепла, що надходить зовні. Навіть якщо температурні показники в літню пору досить високі, в кімнатах залишається прохолодно - стіни повільніше пропускають тепле повітря всередину будинку. При цьому знижуються витрати на опалення взимку, і на охолодження влітку приблизно на 25-30%, не потрібно використовувати додаткові термоізоляційні матеріали.

Звукоізоляційні властивості

Будівельні матеріали, призначені для зведення стін, перегородок, повинні мати оптимальне поєднання термо-, звукоізоляційних властивостей. У автоклавного газобетону характеристики звукоізоляції відповідають нормативним показникам. Порівняння показує, що у цього матеріалу коефіцієнт звукоізоляції на 2 дБ вище, ніж у інших схожих з ним будматеріалів.

Характеристики газобетону по пожежостійкості і морозостійкості

У виробництві газоблоків використовуються мінеральні природні компоненти, які не є пожежонебезпечними, що забезпечує готовому продукту відмінні властивості пожежобезпеки. Це неорганічний негорючий матеріал, здатний протистояти вогню протягом 3-7 годин, захищає конструкції, зроблені з металу, від прямого контакту з вогнем. Газобетон рекомендований в будівництві будинків всіх типів пожежної безпеки. Високі температури не можуть його зруйнувати, вогонь не поширюється по конструкціях.

Дослідження, проведені фахівцями європейських країн, показують: зростання температури до 4 тисяч градусів Цельсія сприяє збільшенню міцності газобетону на 85%.

Морозостійкість цього будматеріалу забезпечується порами, що наповнюються на морозі водою і льодом. Самі газоблоки при цьому не розвалюються. Якщо забезпечуються всі вимоги технології під час будівництва, їх морозостійкість становить понад 200 циклів. Якщо об'ємна маса газобетону невелика, наприклад, 500 кг / м3, міцність його стиснення може досягати від 28 до 40 кгс/см3. Такі властивості забезпечує автоклавний спосіб виготовлення цього матеріалу.

Мінусові температури стають причиною пошкодження матеріалу тільки при його вологості, що перевищує певні критичні показники. Випробування, проведені в лабораторних умовах, свідчать, що пористий бетон з щільністю 500 кг / м3 може мати критичну вологість приблизно 40% обсягу. По масі цей показник складе 80%. Перед виконанням кладки блоки газобетону за обсягом можуть містити не більше 12% вологи, що далеко від критичних параметрів, при яких матеріал може пошкоджуватися від низьких температур.

Важливо контролювати, щоб на будмайданчику газоблоки не перезволожувались. При тривалому впливі води, затяжних дощів вологість верхніх шарів блоків може досягти критичних величин. Але зазвичай на будмайданчики цей матеріал надходить в щільній та міцній упаковці, що запобігає його промокання і захищає від впливу атмосферних опадів.

Усадка

Автоклавний спосіб виготовлення, застосування вапна (в'яжучого компонента) дозволяє повністю завершити створення силікату безпосередньо в автоклаві. Така технологія перешкоджає можливої усадки матеріалу в процесі експлуатації будівлі, для стін якого використовувався газобетон.

Геометричні параметры

Характеристики газоблоків по геометричним розмірам можуть мати похибку до 1-2 мм, що дозволяє виконувати кладку стін з товщиною швів 2-3 мм. Це запобігає утворенню містків холоду, знижуються витрати праці.

Якщо товщина шва, що складається з клейового розчину, досягає 1,5-2 мм, кладка по теплотехнічної однорідності наближається до одиниці. В цьому випадку прошарок не впливає на теплопровідність всієї конструкції.

Шар клею в середньому 10-12 мм підвищує теплопровідність кладки на 15-20%. При 20 мм цей показник збільшується на 30% і вище.

Экологічність

На підприємствах, що займаються виробництвом газобетону, в якості сировини використовують пісок, вапно, цемент та пудру алюмінію. Ці компоненти не мають в своєму складі токсичних речовин, тому блоки газобетону стоять в одному ряду з екологічності з деревом, але на відміну від нього не схильні до гниття і старіння.

Блоки повністю безпечні для людей, так як не містять і не виділяють в процесі експлуатації шкідливих речовин. Радіаційні характеристики не перевищують 9-11 мкр/год.

Пористість цього матеріалу дозволяє будувати будинки, в яких легко дихати практично так, як і в дерев'яних. За екологічними параметрами газоблоки можуть використовуватися для переробки та подальшого застосування. У їх складі немає шлаку, відсутня стирол, інші шкідливі речовини.

Практичність обробки

В процесі роботи цей матеріал без особливих зусиль з використанням ручного інструменту можна:

  • розпилювати;
  • просвердлювати отвори;
  • фрезерувати.

Це дозволяє створювати з газоблоків різні по конфігурації конструкції. У них легко прорізати арочні дверні прорізи, створювати канали, готувати отвори під прокладку електрокомунікацій, вимикачів, труб. Каменяр під час обробки блоків виконує поставлені завдання в 3-4 рази швидше, ніж при роботі з цеглою.

За фізико-механічними параметрами газоблоки, отримані шляхом автоклавного твердіння мають наступні характеристики:


Розміри, відповідність категорії

1

1

1 категорія

Клас по міцності на стискання

В1,5 –В2,0

В2.5 — В 3.0

В3.5 — В 4.0

Щільність бетону, кг/м3

400

500

600

Вологість готового продукту, %

25-35

25-35

25-35

Теплопровідність, Вт/м

0.096

0.1-0.12

0.14

Морозостійкість (марка), F

25

35

35

Газобетонні блоки - характеристики вологостійкості

Газобетон має особливу структуру з закритими порами. Його вологість становить 5% при відносній вологості навколишнього середовища близько 60%. Якщо вологість повітря підвищується до 90-95% цей параметр може збільшуватися до 6-8%.

Легкість

Вага одного блоку складає 20-25 кг. Один куб цього матеріалу може важити по-різному в залежності від щільності на 1м3. Наприклад, куб газобетону 400 щільності важить 400 кг в сухому стані. Цегла в такому обсязі важче на 500 кг. Дрібні газоблоки з щільністю 500 кг / 1 м3 відрізняються стандартним вагою 20-22 кг, що дозволяє використовувати для кладки не 28 цегли (всього близько 120 кг) при товщині стіни 640 мм, а єдиний блок. Також застосування газоблоків скорочує тривалість будівельних робіт в 4 рази. При цьому відчувається суттєва економія розчину приблизно в 5-7 разів.

Такі характеристики газобетону дозволяють знизити вартість зведення стін будівлі, якщо порівнювати із застосуванням для цих цілей цегли, кладка якого повинна бути товщі в 2,5 рази.

Експлуатаційні характеристики газобетону

Конструкції без обробки, що будуються в один шар блоків, допускаються в опалювальних спорудах з нормальними експлуатаційними умовами і з вологістю повітря в зимовий час близько 55%. До кінця періоду накопичення вологи її зміст в таких стінах може практично не підвищуватися (якщо погодні умови були сприятливими) або бути в межах 1,5%.

Фасадні стіни з бетону при підвищеній вологості (у ванній кімнаті, басейні, парної, сауні) необхідно під час виконання внутрішньої обробки захистити бар'єром для дифузії парів вологи з кімнати всередину газобетонної конструкції. Його роль може виконувати кахель (у ванній кімнаті). Шви в цьому випадку потрібно покривати паронепроникною затиркою. У лазні найкраще використовувати пароізоляцію з фольгованого матеріалу, яким може служити пінополіетилен. Зовнішню обробку потрібно робити з використанням паро-проникних матеріалів.

Якщо стіни з газобетону зовні будуть додатково покриватися товстим шаром штукатурки, облицьовуватися цеглою, потрібно зробити розрахунок такої конструкції по санітарним нормам на опір проніцанія пара.

Висихання конструкцій з газобетону

Після завершення будівництва приблизно через 2-3 роки зовнішні стіни придбають стабільну вологість, якщо проект був виконувався з урахуванням всіх вимог, які передбачають їх захисні заходи від перезволоження, а їх зведення виконано строго за проектними вказівкам.

Спочатку сухі термоизолирующие матеріали, стіни будуть насичуватися вологою, вологі (штукатурка, що клеять розчини, кладочні суміші) будуть висихати. Далі матеріали будуть відчувати несуттєві сезонні коливання вологи. Швидкість цих процесів залежить від співвідношення параметрів паропроникності, а також сорбційної важливості матеріалів (при однакових експлуатаційних режимах приміщень і параметрів навколишнього середовища). Чим більше показник проникності пара, менше сорбційна вологість, тим швидше буде сохнути стіна. Блоки газобетону в таких умовах досягають параметрів рівноважної вологості значно швидше, ніж дерево.

Процес висихання сповільниться, якщо газобетонні стіни зовні покрити матеріалом, що має низькі показники паропроникності - утеплити плитами пінополістиролу, покрити цеглою без створення повітряного зазору. Якщо обробка буде паропропускною, зроблена, наприклад, з цегли зі створенням повітряного вентильованого шару, тонкого штукатурного шару або стіна буде пофарбована, висихання буде стрімким. Вже з настанням другого опалювального сезону параметри вологості стабілізуються, і вийдуть на розрахункові показники.

Щільність газобетонных блоків

Цей параметр показує, для яких цілей можна застосовувати газобетон, і розділяє блоки по маркам:

  • D1000-1200* – конструкционный с плотностью в пределах 1000-1200 кг/м3
  • D500-900* – для стен и теплоизоляции с плотностью 500-900 кг/м3;
  • D150-D500 – для выполнения теплоизоляционных работ, параметры плотности 150-500 кг/м3.

*Максимальная плотность производимая заводами на территории Украины - D500!

Внешне марки блоков отличаются размером пор. Чем марка выше, тем газобетон имеет более мелкие поры.



Для домов небольшой этажности подходит газобетон, характеристики которого соответствуют маркам D500 и D600.

Марка D600 (не производится в Украине) используется для:

  • несущих конструкций;
  • создания вентилируемых фасадов.

Марка D500 подходит для стен зданий с количеством этажей не более трех.

В таблице представлены характеристики газобетона этих марок.


Разновидности газоблоков

По внешним признакам блоки отличаются несколькими вариантами конфигурации. Такая классификация основывается на предназначении этого материала.

  • Стеновые. Имеют прямоугольную форму, экономичны в плане расходования клея, но более сложные в работе при их перемещении. При возведении несущих конструкций, в которых нужно укладывать блоки более крупных размеров, на практике предпочитают работать с использованием блоков с захватами.
  • Перегородочные. С плоскими гранями с толщиной и средним весом меньше, чем у обычных стеновых блоков, поэтому работать с ними легче.
  • Стеновые паз-гребень. Такая система соединений создается на высокотехнологичных производствах. Но их использование позволяет ускорить выполнение работ, снизить расход клеящей смеси – нет необходимости склеивать вертикальные соединения, в которых мостики холода не образуются.
  • U-образные. Предназначены для установки скрытых элементов (перемычек, монолитных поясов). В них удобно прокладывать арматуру.

 


Газоблоки, характеристики яких показують, що цей матеріал є одним з найбільш практичних, екологічних і теплоефективних, затребувані в сучасному будівництві максимально. Але ефект від їх застосування залежить від правильності вибору відповідно до призначення і завданнями, які потрібно вирішити під час зведення різних конструкцій. Тому перш ніж купити такий матеріал, потрібно уважно розібратися в його особливостях і технології застосування.

  • D1000-1200* - конструкційний з щільністю в межах 1000-1200 кг/м3;
  • D500-900* - для стін і теплоізоляції з щільністю 500-900 кг/м3;
  • D150-D500 - для виконання теплоізоляційних робіт, параметри щільності 150-500 кг/м3.

*Максимальна щільність яку виробляють заводи на території України - D500!

Зовні марки блоків відрізняються розміром пір. Чим марка вище, тим газобетон має більш дрібні пори



Для будинків невеликої поверховості підходить газобетон, характеристики якого відповідають маркам D500 і D600.

Марка D600 (не виробляється в Україні) використовується для:

  • несучих конструкцій;
  • створення вентильованих фасадів.

Марка D500 підходить для стін будівель з кількістю поверхів не більше трьох.

У таблиці представлені характеристики газобетону цих марок.




Для багатоповерхових будинків, з кількістю поверхів більше 3, застосовується газобетон вище 600 марки. При цьому передбачається додаткова теплоізоляція стін.

Блоки марки D400 застосовують при утепленні перегородок. Більш висока міцність цього матеріалу забезпечує його високі термоизолирующие властивості.

Газобетон марки D350 підходить тільки для утеплення, використовується у вітчизняному будівництві рідко, так як це досить крихкий матеріал.

Різновиди газоблоків

За зовнішніми ознаками блоки відрізняються кількома варіантами конфігурації. Така класифікація грунтується на призначення цього матеріалу.

  • Стінові. Мають прямокутну форму, економічні в плані витрачання клею, але більш складні в роботі при їх переміщенні. При зведенні несучих конструкцій, в яких потрібно укладати блоки більших розмірів, на практиці вважають за краще працювати з використанням блоків із захопленнями.
  • Перегородкові. З плоскими гранями з товщиною і середньою вагою менше, ніж у звичайних стінових блоків, тому працювати з ними легше.
  • Стінові паз-гребінь. Така система з'єднань створюється на високотехнологічних виробництвах. Але їх використання дозволяє прискорити виконання робіт, знизити витрату суміші, що клеїть - немає необхідності склеювати вертикальні з'єднання, в яких містки холоду не утворюються.
  • U-образні. Призначені для установки прихованих елементів (перемичок, монолітних поясів). У них зручно прокладати арматуру.

 


Газоблоки, характеристики яких показують, що цей матеріал є одним з найбільш практичних, екологічних і теплоефективних, затребувані в сучасному будівництві максимально. Але ефект від їх застосування залежить від правильності вибору відповідно до призначення і завданнями, які потрібно вирішити під час зведення різних конструкцій. Тому перш ніж купити такий матеріал, потрібно уважно розібратися в його особливостях і технології застосування.

Попередня стаття Наступна стаття