Газобетонний блок - універсальний будівельний матеріал, що володіє відмінними характеристиками і простотою застосування. Цей матеріал успішно використовуються як професіоналами будівельниками, так і приватними особами, які будують котедж для себе. Відповідь на питання, чому газобетонні блоки користуються такою популярністю, полягає в технічних характеристиках цього матеріалу. Багато що також залежить від сировини, яку використовує виробник та від обладнання, на якому ріжуть блоки. Газобетон виготовляють за допомогою автоклавів, і цей процес досить не простий.
При чітко певному напруженні і постійній температурі в суміш: вапно, цемент, пісок, вода додають спеціальний газоутворювач, в якості якого використовують алюмінієву пудру. Це сприяє виділенню кисню, який в кілька разів збільшує обсяг сирої суміші, що дозволяє досягти пористої структури блоку. Саме це надає газобетону унікальні особливості: міцність, рівну гладку поверхню, рівномірні фізико-механічні характеристики. Тому, стіни з газобетону, легко і без зайвих витрат піддаються до внутрішньої і зовнішньої обробки, не дають усадки, і мають тонкий і красивий шов. Оптимальна товщина шва становить 2-3 мм. Це дозволяє уникнути містків холоду і зберегти оптимальну температуру всередині приміщення. Основною перевагою газобетону над іншими стіновими матеріалами є теплоізоляційні властивості матеріалу (не вимагає додаткового утеплення), міцність, легкість при монтажі, екологічність, паропроникність (стіни з газобетону дихають), відсутність усадки, невеликі трудовитрати при монтажі, економія на зовнішньої і внутрішньої обробки.
Вироби з пористого бетону виготовляють в 45 країнах світу, де діє понад 200 заводів. Найбільша кількість таких заводів побудовано в Китаї, Німеччині, Польщі, Японії, Великобританії.
Світова практика житлового будівництва віддає перевагу розвитку виробництва дрібноштучних стінових виробів і зведення на їх основі, головним чином, малоповерхових житлових будинків. Поряд з дрібними ніздрюватими бетонними виробами виготовляють великорозмірні армовані елементи, такі як плити перектиття товщиною 10-25 см під розрахункові навантаження 3-5 кН/м2 (Франція); армовані вироби довжиною до 6 м - стінові панелі, плити перекриттів і покриттів, перегородкові плити висотою 2,5 - 4,2 м (Фінляндія, фірма "Лохья"); шведська фірма "Сипорекс" виробляє елементи повної заводської готовності розміром 1,2 x 8 м, товщиною 30 см з обробкою тонкошаровим покриттям; фірма "Місава" (Японія) - стінові панелі та плити перекриттів для житлових і промислових будівель. На ряді заводів частка армованих виробів становить 80-85%, і випускається практично повний комплект виробів для будинків з пористого бетону, особливо для малоповерхового будівництва.
Німецькі фірми Хебель, Ітонг виготовляють повний комплект дрібноштучних і великорозмірних виробів різної щільності для будівництва садибних будинків. З пористого бетону виконані всі елементи будинку, включаючи підвальні приміщення. Номенклатура виробів і їх типорозміри і деталі чітко пов'язані з можливостями технологічного обладнання, проектними рішеннями і технологіями будівництва та оздоблення будівель.
У 1991 р в СНД випущено близько 5,7 млн. м3 ніздрюватобетонних виробів, з них 1,37 млн. м3 армованих стінових панелей, плит покриттів і перекриттів. Найбільшу частку в загальному випуску склали дрібні ячеістобетонние блоки - 3,2 млн. М3. У цей період підприємства України щорічно виготовляли понад 1 млн. М3 ніздрюватобетонних виробів широкої номенклатури: панелі зовнішніх стін для житлового, промислового і культурно-побутового будівництва, великі і дрібні стінові блоки, плити покриттів, теплоізоляційні плити, звукопоглинаючі декоративні плити.
Через різке зниження обсягів будівництва багатоповерхових житлових будинків, припинення будівництва об'єктів промислового та культурно-побутового призначення в кінці минулого століття номенклатура газобетонних виробів скорочена до дрібних стінових і теплоізоляційних блоків. В даний час кілька заводів автоклавного бетону випускають дрібноштучні блоки з пористого бетону щільністю 600 кг/м3 для кладки зовнішніх і внутрішніх стін і перегородок будівель, а також теплоізоляційні вироби з бетону щільністю 400 кг/м3. Останні успішно застосовують для влаштування зовнішніх стін при каркасно-монолітному будівництві в якості утеплювального шару двошарової стіни, яка спирається на міжповерхові перекриття.
Одним із стримуючих факторів розширення обсягів використання в будівництві теплоефективного матеріалу, яким є ніздрюватий бетон, слід вважати відсутність на вітчизняному будівельному ринку широкої номенклатури газобетонних виробів, і з цієї причини - нормативно-технічної бази для проектування і будівництва малоповерхових і висотних будівель різних конструктивних систем.
Підприємства Республіки Білорусь виробляють практично повний комплект будівельних виробів для будинку зі справжнього бетону, на всі види виробів створені нові нормативні документи (СТБ). Номенклатура газобетонних виробів включає:
- дрібні і великорозмірні стінові блоки;
- армовані стінові панелі, плити покриттів і перекриттів;
- брускові несучі перемички;
- лоткові блоки для несучих перемичок;
- арочні перемички, сходові ступені.
Кожен вид виробів має досить великий типорозмірний ряд, що дає можливість комплексного опрацювання ефективних проектів будівель з максимальним використанням конструкцій з ніздрюватого бетону.
Все це дозволить, згідно "Основних напрямів розвитку матеріально-технічної бази будівництва Республіки Білорусь на період 1998-2015 рр.", довести застосування ніздрюватого бетону в надземній частині малоповерхових будівель до 97%; скоротити витрату ефективних теплоізоляційних матеріалів (I <0,05 Вт / м-К) в конструкціях зовнішніх стін на 95-97%, в конструкціях покриттів - на 55-60%.
Організація виробництва широкої номенклатури газобетонних виробів на українських підприємствах забезпечить не тільки різке збільшення обсягів їх використання в будівництві за рахунок зростання їх частки в загальному обсязі будівництва, але і поліпшення техніко-економічних і експлуатаційних показників будівель.
Таким чином, розвиток номенклатури виробів з пористого бетону є ключовим елементом і першочерговим завданням вдосконалення нормативно-технічної бази для проектування і будівництва, з одного боку, і модернізації з цією метою виробничо-технічної бази заводів газобетонних виробів, з іншого. Причому, розробку нормативно-технічної документації по ніздрюватого бетону, і в першу чергу стандартів і технічних умов на вироби всіх видів, необхідно прискорити для забезпечення розробки сучасних технічних рішень і проектів будинків, що і передбачено в проекті державної програми "Розвиток виробництва ніздрюватобетонних виробів та їх застосування в масовому будівництві України на 2003-2011 роки ".