Читати також:

Який матеріал вибрати для будівництва будинку - газобетон або цегла

Грудень 22, 2020

З моменту появи газоблоків не вщухають суперечки з приводу вибору матеріалу для будівництва будинку. Хтось вважає що краще цегла, хтось що газобетонні блоки. Обидва конкурента призначені для будівництва котеджів, дачних будинків, інших об'єктів. Якщо технологія дотримується, використовуються якісні розчини, клеючі суміші, можна розраховувати, що побудований будинок буде теплим, комфортним і довговічним. Щоб визначитися - газоблок або цегла, варто порівняти ці два види будівельних їх основними характеристиками - експлуатаційним і технічним, а також вартості і швидкості виконання будівельно-монтажних робіт.

Порівняння технологій виробництва

Особливості отримання готового продукту визначають його властивості, як будматеріалу. Тому важливо в першу чергу порівняти технологічні особливості виробництва цих видів будматеріалів.

Цегла

Цей матеріал для кладки отримують шляхом змішування глини з незначною кількістю піску, який може замінюватися шлаком. Залежно від виду цегли допускається застосовувати інші добавки. Отримані заготовки повинні пройти процес випалу в високотемпературних печах при температурі, близькій до 1000° C з наступним охолодженням.

Високі температурні умови, певна тривалість випалу - параметри, які наділяють цеглу основними характеристиками. Необхідно вибирати готовий продукт, що має яскравий помаранчевий колір, який при ударі по ньому видає дзвінкий звук.

Не варто купувати вироби жовтуватого відтінку з глухим звуком, інакше побудовані з нього стіни будуть мати більш низьку міцність і погані параметри морозостійкості. Довговічність такої кладки також буде нижче в кілька разів від середніх показників якісної цегли (якщо цей продукт не має спеціального призначення, наприклад, для печей).

Газобетон

Для виробництва газобетону застосовують суміш, що складається з взятих в певних пропорціях компонентів: цементу, води, вапна, піску. Для отримання високопористої структури блоків необхідно використовуватися спеціальний реагент - пудру алюмінію, яка, вступаючи в реакцію, вивільняє водень. Це призводить до збільшення обсягу і утворення бульбашок повітря по всій масі суміші.

Інтенсивність фази реагування входять до складу газобетону речовин, а також ефективність реакції регулюється шляхом підвищення температури, внесення додаткових поверхнево-активних речовин. Також для цих цілей може застосовуватися вібраційне спучування. Після завершення реакції напівфабрикат схоплюється, після чого його відправляють на нарізку за розмірами, і далі в автоклавні агрегати. В умовах високої температури, пара і високого тиску газоблоки набувають необхідні параметри міцності.



Що використовувати - газобетон або цеглу, є можливість вирішити простіше. Для зведення несучих стін поверховістю понад 3х поверхів варто вибрати міцну цеглу, яка зможе витримати серйозні навантаження. Для перегородок краще використовувати газобетон, який дозволить скоротити час будівництва і заощадити кошти.

Газобетон або цегла - основні технічні характеристики

Вирішувати, що краще цегла або газоблок можна по їх технічним і експлуатаційним особливостям. Найбільш важливими з них вважають вагу, міцність, розміри, теплоємність.

Ці параметри використовують при розрахунку:

  • фундаменту, його потужності;
  • термінів виконання робіт;
  • кількості поверхів будинку;
  • вартість будівництва і доставки сировини.

Міцність на стискання - краще газоблок або цегла?

Будівельні матеріали, що використовуються для зведення стін, відчувають фізичні навантаження від міжповерхового перекриття, покрівлі, оздоблення. Основна частина такого впливу доводиться на фундамент після проходження через несучі стіни.

Газобетон відрізняється від свого конкурента по межі міцності на стиск. Якщо цей параметр буде перевищено, стіни покриються тріщинками, термін експлуатації будинку знизиться, будівля може зруйнуватися завчасно. Чим вище спорудження, важче, тим міцнішими потрібно робити його стіни. Здатність цегли витримувати навантаження складає 100-150 кг/см2. Це дозволяє його використовувати в будинках по висоті до 10 поверхів з монтажем перекриття із залізобетону.

Газоблоки наділені більш низькими параметри міцності - 25-50 кгс/м2. З цієї причини з них дозволено зводити малоповерхові будинки. Іноді фахівці рекомендують монтаж дерев'яних міжповерхових перекриттів для полегшення конструкції. Використовувати газобетонні блоки доцільніше при зведенні котеджів на 1-3 поверхи.

Блоки газобетону негативно сприймають точкове навантаження. Це зобов'язує створювати пояс жорсткості із застосуванням армованого бетону, і вибирати: газобетон або цегла коштує за кількістю поверхів, і передбачуваних навантажень на конструкції.

Морозостійкість

Це один з важливих показників, якщо потрібно зробити правильний вибір - газоблок або цегла. Розрахунок морозостійкості виконується за кількістю циклів заморожування і повного відтавання матеріалу в стані насичення вологою, які він здатний витримати до того, як знизить свої характеристики на 5%.

Кількість циклів визначається маркою цегли, і може скласти від 35 до 150. Дрібнопористий бетон здатний витримати до 100 циклів.

Газобетон найкраще використовувати для будівництва будівель, які будуть експлуатуватися в сухому або помірному кліматі, а також в північних областях, що відрізняються підвищеними параметрами вологості. Постійне промерзання негативно впливає на термін експлуатації практично всіх будматеріалів, призначених для зведення стін. Але газобетон має більш низький запас початкової міцності. Це вимагає проведення розрахунків допустимих навантажень на фасадні конструкції, з урахуванням їх «старіння».

Вплив зовнішніх, внутрішніх факторів

Що краще: цегла або газоблок, можна визначити за кількома параметрами:

  • пожежна безпека;
  • розміри, вага;
  • здатність поглинати вологу;
  • теплоємність;
  • морозостійкість;
  • теплопровідність;
  • шумоізоляція.

Одночасно бути кращим з усіх вищезазначених параметрами не може в даний час ні один будматеріал. Тому вирішувати, який варіант кращий - газобетон або цегла, варто за тими характеристиками, які забудовник вважає для себе найбільш важливими. В цьому випадку потрібно приймати компромісне рішення.

Для цього буде потрібно порівняти зазначені вище характеристики, і вибрати кращий матеріал, грунтуючись на кліматичних особливостях регіону, в якому буде зводитися будинок.

Пожежна безпека

Вибір газобетон або цегла за цим параметром полягає в тривалості протистояння прямої дії вогню. Вогнестійкість у обох конкурентів однакова - вони відносяться до I класу вогнестійкості, тобто не тліють, не здатні займатися, підтримувати процес горіння.

Помітити різницю між ними можна тільки після тривалого прямого впливу вогню. Цегла стрімко втрачає свою міцність, що призводить до розпушення і руйнування його структури. Газобетон в кладці відмінно витримує вплив відкритого вогню, ніяких негативних наслідків не спостерігається.

Вага, розмір - точність параметрів

Якщо будинок будується із цегли, потрібно знати, що вага 1 м3 його кладки складе 1800-2000 кг. У разі вибору газобетону ця цифра буде набагато меншою на 600-700 кг. Для стін з пористих блоків можна використовувати стрічковий дрібно заглиблений фундамент або стовпчасту підставу (якщо грунт нерухомий).

Цегляні стіни будують на монолітних плитах або використовують масивні стрічкові підстави. Щоб зробити кладку легшою за вагою, можна вибрати пустотну цеглу. Хоча і в цьому випадку знизити навантаження на фундамент можна несуттєво.

Розміри цих кладок будматеріалів можуть бути різними.

Стандартні параметри:

  • газоблоку 600х200х300 мм;
  • цегли 250×120×65 мм.

На 1 м2 полуторної кладки необхідно використовувати близько 145 цеглин або 8-9 блоків. Виходячи з цих розрахунків можна дізнатися, скільки цегли в газоблоку - приблизно 18 штук. Застосування пінобетону дозволяє скоротити час виконання будівельних робіт в 5-10 разів.

Похибка газоблоків під час порізки при виробництві в заводських умовах передбачається в межах 1-2 мм.

Запечені сирі глиняні заготовки можуть мати розбіжності в розмірах значно вищі - до 5 мм. Якщо потрібно вибрати: газоблоки або цегла, варто звернути увагу на товщину швів, які виходять під час кладки. Автоклавні блоки з'єднуються між собою за допомогою спеціального клею. Наносити його потрібно шаром 2-3 мм.



Кладка цегли виконується на цементно-піщаний розчин, при цьому шви становлять 10-20 мм. Це забезпечує міцне кріплення матеріалу і компенсує його розмірні похибки. При цьому утворюються містки холоду - цементний розчин має високу теплопровідність.

Вологопоглинання

Порівнянні продукти наділені різними характеристиками поглинання вологи. Цегляні стіни не вимагають додаткової обробки - цегла здатний увібрати в середньому до 8% вологи від своєї маси.

Пористість газобетону за влучним висловом вологопоглинання - його недолік, так як в товарному стані його вологість становить 4-5%. На виході з виробничого циклу цей параметр у газобетону складає 35-40%. Газобетон може просочуватися вологою до 60% від своєї маси. Це негативно впливає на термоізоляційні властивості цього матеріалу. При мінусових температурах промерзання кладки прискорюється. Для захисту від вбирання води потрібно виконувати їх зовнішню обробку із застосуванням «дихаючих» штукатурних сумішей.

Якщо газоблоки відстоялись на складах заводу в повному обсязі, протягом першого експлуатаційного сезону він може дати усадку по вологості, що перевищує нормовані показники на 0,3 мм / м2. Це стане причиною розтріскування у вигляді сіточки на обробці, якщо оздоблювальні роботи виконувалися без нанесення армуючої сітки.

Теплопровідність

Для власників приватних будинків під час опалювального сезону в першу чергу важливо забезпечити збереження тепла в приміщеннях. Тому ще до початку будівництва важливо дізнатися, що краще - цегла або газоблок. Щоб зовнішні стіни, зроблені з цегли, добре утримували тепло, товщина зовнішніх стін повинна скласти не менше 2м. Будівництво такого будинку буде тривалим і дорогим - ніхто такі товсті стіни зводити не буде.

Оптимальною вважається товщина конструкції в межах 400-500 мм. Для забезпечення необхідних параметрів теплозбереження необхідно відсутню кількість матеріалу замінювати утеплювачем. В областях з холодним зимами зводять стіни, використовуючи два шари цегельної кладки. Простір між ними закладається пінополістирольними плитами або заповнюється рідким пінополіуретаном.

Газоблоки мають дрібнопористу структуру, що наділяє цей матеріал низькою теплопровідністю. Будівництво будинків в регіонах з помірним кліматом може виконуватися з товщиною фасадних стін 400 мм - це ширина одного газобетонного блоку. В цьому випадку потрібно обов'язково виконувати зовнішню обробку стін, так як в разі перезволоження блоки знижують свої теплозахисні властивості.

Звукоізоляційні характеристики

Якщо потрібно вибрати газоблоки або цеглу враховуючи шумоізоляційні характеристики, можна вважати, що порівнювані матеріали мають приблизно однакові параметри, але все ж, газобетон трохи програє своєму конкуренту.

Пори блоків насичені повітрям, тому поглинають певну частину звукових коливань, знижують проникнення шуму всередину приміщень. Цегла - більш щільний матеріал, тому крізь нього шум проникає в будинок трохи менше.

Простота обробки

Якщо треба визначитися з вибором: газоблок або цегла, варто віддати перевагу першому. Обробки цегли відрізняється складністю, хоча його невеликі розміри дозволяють реалізовувати цікаві дизайнерські рішення, створювати фігурні фасади.

Тривалість експлуатації

Газобетонні блоки вважаються порівняно новим будматеріалом, виробляти який почали в 30-х роках минулого століття. Його передбачуваний термін служби складає близько 100 років. Хоч цей період ще не пройшов з моменту зведення перших будинків з газоблоку, але вже зараз можна говорити про те, що вони витримають цей параметр, і можуть служити значно довше. У будівлях, побудованих з дотриманням технології півстоліття назад, до сьогоднішнього дня стіни не вкрилися тріщинами та іншими видимими і значущими дефектами.

Що краще, цегла або газоблок, потрібно також вирішувати з урахуванням цієї характеристики. Так як цегляні будинки, яким забезпечений належний догляд, здатні прослужити кілька століть. Такий варіант відрізняється довговічністю, і може стати гідною спадщиною, яке передається з покоління в покоління

Що краще цегла або газоблок за вартістю?

 

Фінансова сторона питання під час будівництва будь-якого об'єкта є важливою. Тому варто розібратися, який з цих матеріалів вважається економічно більш вигідним.

Застосування газобетону буде коштувати дешевше через наступні випадки:

  • ціна 1м3 пористого бетону практично в два рази менше, ніж такий же обсяг цегли;
  • при використанні блоків можна заощадити на будівництві фундаменту за рахунок невеликої ваги стін;
  • оперативність будівельних робіт із застосуванням газобетону сприяє зниженню витрат на оплату праці фахівців.

Важливо врахувати, що вартість об'єкта, побудованого з газобетону, може трохи зрости в ціні, так як над фундаментом, міжповерховими перекриттями доведеться монтувати пояс жорсткості.

Комфорт

У будинку, побудованому з газоблоків температура в приміщеннях буде більш комфортною. У жарку пору року стіни не будуть прогріватися по всій товщині, взимку через них холод не просочиться, не тільки за рахунок пористої структури цього матеріалу, але і через нанесення тонкого шару суміші, що клеїть. У таких швах не зможуть утворюватися містки холоду. На перший погляд може здатися що клей обійдеться дорожче, ніж цементний розчин, але його витрата істотно нижче. У цьому випадку також можна заощадити.

Ознайомившись з вищевикладеної інформацією можна з більшою впевненістю вирішити, що краще цегла або газоблок для будівництва заміського будинку або дачі.

Попередня стаття Наступна стаття