Газоблоки - популярний матеріал в сучасному будівництві, який має масу переваг, не властивих іншим будівельним матеріалам, що використовується для стін, перегородок та інших конструкцій. Газобетонні блоки, розміри яких виробники пропонують найрізноманітніші, застосовуються, в основному для малоповерхових будівель. Тому найбільш часто їх вибирають для будівництва заміських будинків, дач та котеджів.
Особливості газобетону - розмір, основні характеристики
Застосування блоків газобетону дозволяє будувати будівлі, оформлені в різноманітних стилях, з різними фігурними елементами. Блоки часто використовують для спорудження різних додаткових будівель на присадибній ділянці - гаражів, альтанок, бань, сараїв. Відмінним захистом від проникнення сторонніх осіб у двір приватного будинку, який повністю закриває візуальний доступ до території може стати паркан з газоблоків, розміри яких дозволяють споруджувати компактні, і міцні огорожі. Блоки газобетону відрізняються універсальністю, хорошими технічними параметрами і прийнятною вартістю.
Технологія виготовлення ніздрюватих бетонів (газоблоків)
Технологія виробництва відрізняється певною складністю, вимагає наявності спеціального дорогого обладнання. Тому в не професійних умовах отримати якісний продукт не вийде.
Вихідні компоненти, що використовуються за даною технологією, змішуються в наступних зразкових пропорціях:
- цемент певної марки - 20%;
- вапно - 20%;
- кварцовий пісок - 60%;
- порошок алюмінію - 1%;
- вода.
Перед додаванням у суміш пісок подрібнюють в спеціальній установці, після чого з'єднують з вапном і цементом, перемішують до отримання однорідної маси. Далі додають воду і алюміній, в результаті чого відбувається хімічна реакція, в процесі якої виділяється водень, утворюється величезна кількість бульбашок, рівномірно розподіляються по всьому об'єму. Розмір утворилися пір невеликий, становить 0,5-2 мм.
Підготовлену сировину розливають по палетам, і відправляють на відстоювання в закрите приміщення. В умовах високої вологості напівфабрикат збільшує свій обсяг, повністю застигає.
Наступний етап виробництва - різання плит відповідно до типу матеріалу. Їх лицьова сторона шліфується, підготовлений матеріал відправляють в автоклави, де створюється високий тиск і створюються необхідні температурні умови. Це дозволяє зробити готовий продукт з високою міцністю, також мінімізувати усадку до показника не більше 1 мм/м.
Основні характеристики газобетону
Автоклавні блоки використовуються в багатьох країнах протягом останніх 80 років, вони пройшли перевірку часом, тому можна вважати, що вони є чудовою альтернативою іншим матеріалам, призначеним для будівництва будинків.
Пористість газобетону становить за обсягом блоків 75-80%, що не призводить до зниження міцності. Будівельники стверджують, що газоблоки схожі по пористості і екологічності з деревом, по міцності мало чим відрізняються від каменю.
Основні характеристики:
- невелику вагу (в порівнянні з цеглою, природним каменем);
- невисокі параметри теплопровідності;
- відмінна шумоізоляція;
- максимально точні розміри газобетонних блоків;
- висока пожежна безпека;
- простота обробки під час зведення стін і інших конструкцій;
- невисока вартість.
Залежно від марки газобетону його міцність і теплопровідність матиме різні значення. При більш високій пористості блок має нижчу провідність тепла, але стає менш міцним.
Якщо пористість низька, блоки будуть значно міцніше, що важливо враховувати, визначаючи відповідний розмір газоблоків.
Можна вибрати газобетон з ідеальними характеристиками, придатними для несучих стін. Але такі стіни потрібно буде додатково утеплювати, якщо будинок будується в регіоні з холодним кліматом. Часто в таких умовах експлуатації використовують для зведення фасадних конструкцій подвійну кладку. Іноді застосовують теплий газобетон з подальшим зміцненням конструкцій залізобетоном.
Розміри газобетонних блоків, маркування
За призначенням цей будматеріал поділяють за маркуванням:
- D900-D1200 - конструкційного призначення;
- D300-D900 - для теплоізоляції, створення високоміцних конструкцій;
- D150-D300 - тільки для теплоізоляції.
Форма
За цим параметром також існує класифікація газоблоків. Найбільш затребувані вироби, зовні схожі на цеглу. Також користуються популярністю газобетон, що має пазо-гребневую систему стикування, застосування якого забезпечує зниження витрат розчину клею, і зменшує кількість швів. Також така форма полегшує перенесення і використання блоків під час монтажу.
Для реалізації складних архітектурних рішень можуть використовуватися блоки U-подібної форми:
- колон;
- перемичок;
- прорізів;
- еркерів;
- арок.
Для всіх перерахованих конструкцій використовуються газобетонні блоки, розміри яких стандартизовані. За цим параметром вибирають продукцію для зведення стін, перегородок.
Переваги і недоліки
Газобетон, розміри якого дозволяють зводити ідеально рівні стіни, має значно більше переваг, ніж мінусів.
- Невелика вага. З його допомогою можна будувати будівлі на полегшеному фундаменті, зводити будинки на ділянках, що відрізняються слабким грунтом.
- Відмінні теплоізоляційні характеристики. У будинках з газобетону комфортно жити, тепло в приміщеннях зберігається максимально довго. Не потрібно використовувати складну утеплювальну систему. У літню пору всередину приміщень через стіни не проникає спека, тому в кімнатах зберігається прохолодне повітря.
- Розмір газоблоку і ціна. Великі за розмірами блоки мають порівняно невелику вагу. Один стандартний блок в процесі кладки може замінити собою 18 цегли. Це дозволяє економити кошти на будівництві, так як ціна цегли значно вище. При цьому також знижуються трудовитрати, так як роботи виконуються значно швидше.
- Негорючість. Газобетон виготовляється з негорючих компонентів, тому відрізняється високою вогнестійкістю. Він не горить, не підтримує цей процес, може протистояти вогню до 6 годин прямого впливу без видимих пошкоджень і появи тріщин.
- Біологічна стійкість. Автоклавні блоки не піддаються гниттю, в них не відбуваються корозійні процеси, їх не пошкоджують гризуни, не заводяться комахи-шкідники.
- Розміри. Газобетон має ідеальні геометричні параметри. Тому його кладка виконується зі створенням тонких швів. Це перешкоджає появі містків холоду - місць, через які під час опалювального сезону може переміщуватися тепло зсередини приміщень на вулицю. Якщо технологія виконання робіт з кладки дотримується, витрата клею зводиться до мінімально можливої кількості також за рахунок ідеальних пропорцій блоків.
- Простота обробки. Ще одна важлива характеристика, що дозволяє створювати різні за складністю конфігурації з підгонкою під потрібні розміри газоблоку і необхідну форму. Вони легко ріжуться, розпилюються, в них без особливих проблем підробляються отвори, штроби, що дозволяє прокладати електропроводку, труби без надмірних зусиль. Ще одна особливість, яка виділяє газоблок - розміри, що відрізняються великою різноманітністю. За цим параметром можна підібрати необхідний варіант для вирішення конкретних архітектурних і будівельних задач.
Газобетон має високу пористість, що є гарантією самовентиляції приміщень. За даним параметром цей матеріал схожий з деревом. Але він зможе «дихати» тільки в разі, якщо зовнішня і внутрішня обробка буде виконана з таких же «дихаючих» матеріалів.
Негативні сторони
Основними мінусами газоблоків можна вважати:
- Необхідність створення максимально стабільного, стійкого фундаменту. Не можна допустити, щоб під час експлуатації будівлі допускалися вібрації підстави, так як стіни можуть почати розтріскуватися. Нівелювати цей мінус можна шляхом правильного вибору газобетону. Розміри і ціна грають не останню роль під час придбання цих пористих блоків.
- Під час внутрішніх робіт може знадобитися виконувати монтаж важких конструкцій на стіни. З огляду на те, що газоблоки можуть кришитися, для цих цілей потрібно використовувати спеціальні кріпильні деталі, металовироби та дюбелі.
- Низька міцність на стиск вимагає додатково підсилювати несучі конструкції, зроблені з газобетону.
Газобетон – розміри, ціна в Україні
Блоки газобетону в Україні виробляє декілька компаній, що пропонують на будівельному ринку сертифіковану продукцію, поряд з якою продається товар за низькою ціною, що не має сертифікатів від невідомих виробників. Не варто віддавати перевагу такій продукції, так як можна отримати низькоякісний продукт, виготовлений з серйозними порушеннями технології, в результаті чого технічні характеристики будуть значно гірше, ніж у сертифікованого газобетону. Розміри, ціна - важливі параметри, які дозволяють визначитися з варіантом, який вирізняється надійністю і довговічністю.
Хорошої якості продукція буде коштувати дорожче, ніж газоблоки невідомого виробника за невисокою ціною.
На момент 2021 року формування вартості не залежить від марки і розміру газобетону. Наприклад, продукція з параметрами 300/200/600 при щільності 500 кг/м3 не буде коштувати дешевше, ніж блоки з великими розмірами і щільністю. Вам не доведеться більше платити за продукцію з більш високими характеристиками.
В Україні найбільш поширені газоблоки, розміри яких становлять по висоті 200 мм, по довжині 600 мм. Для зведення зовнішніх стін по ширині будівельники віддають перевагу 300 мм блокам, а також мають розміри 375 і 400 мм.
Стандартні параметри в мм:
- 300/200/600;
- 375/200/600;
- 400/200/600.
Газоблоки по геометричним параметрам умовно поділяються на перегородкові та стінові.
Щоб підібрати варіант з потрібними параметрами, необхідно визначити товщину стіни. Для перегородок підходить розмір 75, 100, 120, 150, 200 мм, з них також можна виконувати кладку невеликих несучих конструкцій, а також використовувати для утеплення будівель. Продукт з більшою товщиною відноситься до стінового, товщина кладки в цьому випадку становить не менше 200 мм. З таких блоків будують несучі стіни.
На перегородковий газоблок розміри впливають не суттєво, на відміну від стінових, для яких цей параметр вважається надзвичайно важливим. З тонких блоків несучі конструкції будувати не можна.
Газоблок Cтоунлайт виробник пропонує, в основному D400 - D500, в таких розмірах:
- Перегородковий - 100/200/600, 120/200/600, 150/200/600;
- «Стіновой гладкий» - 300/200/600;
- «Стіновой Паз-гребінь» – 300/200/600.
Автоклавний газобетон Каховка має велике розмаїття розмірних варіантів, що дозволяє вибрати продукцію для будь-яких цілей. Також велике розмаїття газоблоків за розмірами, щільності, параметрам міцності пропонують інші провідні виробники: AEROK, ХСМ, UDK, GAZOBET.
При купівлі газобетону розміри, ціна вважається найважливішою характеристикою, але важливо знати, що чим щільніше блоки, тим холоднішою буде стіна. Наприклад, найтеплішим варіантом для стін з одним шаром, що не оброблені утеплювачем, буде вважатися марка D300 з розмірами 300/200/600 мм. Також в цьому випадку підійде продукція з параметрами 375/200/600, що забезпечить зниження витрат на обігрів приміщень. Найбільш холодним і важким є продукт з щільністю D500. Але за структурою цей варіант вважається найміцнішим (до 2,5 мПа). Такий варіант дозволяє вибудовувати більше поверхів з застосуванням більш важких перекриттів.
Також важливо при виборі відповідних газобетонних блоків звертати увагу на їх вагу, яка може змінюватися в залежності від розмірів і щільності цього продукту. Є варіанти, які важать 25 кг, також можна купити більш важкі - на 45 кг. Цей параметр також важливий, так як більш легкі блоки легше переміщати по будмайданчику, виконувати роботи по його кладці, розвантаженню.
Газобетон вважається універсальним будівельним продуктом, що виділяється на тлі інших матеріалів подібного призначення відмінними технічними параметрами і прийнятною вартістю. Його високо цінують експерти в будівельній галузі та будівельники -професіонали, так як з використанням газобетонних блоків можна будувати будинки швидко, якісно, створюючи при цьому комфортне і практичне житло, економічне з точки зору витрат на опалення.